Blog > Komentarze do wpisu

Slow food vs fast food

Czuję się zdecydowanie rozdarta. O ile w głębi duszy jestem całkowitą zwolenniczką idei slow food, o tyle na co dzień niestety rzadko kiedy udaje mi się do niej zastosować. Czy w dzisiejszych czasach slow food ma w ogóle szansę na realizację?

Gotowe pomysły

Codziennie wszyscy gdzieś się spieszą, ciągle gonią za pracą i obowiązkami. Mamy coraz mniej czasu, żeby gdzieś usiąść, odpocząć czy właśnie przygotować porządny posiłek. Zwolennicy zdrowego jedzenia uciekają jak najdalej od hamburgerów, kebabów i kanapek na mieście. Dlatego tak wielkim powodzeniem cieszą się ostatnio wszelkie produkty z serii "zróbmy pyszny, pożywny posiłek w 20 minut!". Gotowe produkty z puszek, słoików, woreczków, do które można łatwo i przede wszystkim szybko przygotować w domu, dodając tylko wodę, mleko lub innego rodzaju dostępny każdemu półprodukt wydają się być zbawieniem dla zapracowanych.

Hamburger

Źródło: sxc.hu

Wyrafinowane posiłki

A jednak wydaje się, że to nam nie wystarcza. Kulinarne blogi i programy przeżywają obecnie szczyt swojej popularności. A w weekendy wiele osób w zaciszu swojej własnej kuchni próbuje odtworzyć wyrafinowane posiłki, które wcześniej oglądali na ekranie swoich telewizorów. Oznaczałoby to, że być może idea slow food nie jest jeszcze tak całkowicie stracona dla świata. Być może jesteśmy w stanie naciągnąć dobę do granic możliwości, żeby tylko w weekend zjeść coś innego niż makaron z sosem.

Wartościowy czas

Slow food ma jedną, zdecydowaną przewagę nad szybkimi posiłkami, która mam wrażenie nigdy nie pozwoli tej idei umrzeć. Slow food umożliwia nam kontakt z rodziną i znajomymi, spędzanie czasu wspólnie, ciesząc się dobrym towarzystwem i dobrym jedzeniem. Zachęcam więc, żebyśmy następnym razem gdy zaprosimy do siebie znajomych zdecydowali się na przygotowanie czegoś wyjątkowego, nowego, może bardziej wymagającego.

Slow food

Źródło:http://slowfoodcolumbus.org/wp-content/uploads/2012/06/committees-banner.jpg

Zwolnijmy chociaż na chwilę. :)

poniedziałek, 18 listopada 2013, kucharenka

Polecane wpisy